Skip to main content

Trading With Leverage (Obchodování s pákou)

After a series of articles on the topic of bonus certificates let us have a more detailed insight into the area of trading instruments that are using the leverage effect. Similarly as the bonus certificates these instruments and structured products can be traded on stock exchanges in Germany and thus they can be easily traded through majority of brokerage houses and companies.

Leveraged instruments generally offer investors the opportunity to generate an above average yield thanks to the leverage effect. In real life it means that the movement of the price of an underlying asset by one percentage point means a change of the value of a leveraged instrument by a certain multiple. For example, a structured instrument with a leverage of 1:5 changes its value five times more than is the actual change of the value of the underlying asset itself. With these instruments investors can bet on growth of the value of an underlying asset or its decrease.

The nature of these instruments makes it obvious, that they present an opportunity of gaining above average yields. On the other hand they present as well a substantial risk of loss. If the price of an underlying asset evolves differently than the investor anticipated, substantial losses can occur. In case of the above mentioned example of a leveraged instrument on growth, which is leveraged by a 1:5 ratio, a decrease of the value of the underlying asset by one percent would mean a decrease of the value of the leveraged instrument by five percent. In case of a decrease of the value of the underlying by two percent, the loss of the value of the leveraged instrument would already reach up to ten percent. This risk is always necessary to be kept on mind. Leveraged instruments are definitely not appropriate for everyone. They can be traded only by investors with really low risk aversion.

Among leveraged structured instruments, which are exchange traded, belong so-called warrants, factor certificates, and knock-out certificates. Further instruments, such as so-called Discount-Calls and Puts, Mini-Futures, etc., can be traded too. Each of these instruments has its specific characteristics and parameters, which are first necessary to be understood. In the following articles we are going to look in more detail at some of them.

************

Czech Version / Česká verze

Obchodování s pákou

Po sérii článků na téma bonusových certifikátů se podívejme detailněji do oblasti obchodování instrumentů, které využívají pákový efekt. Podobně jako bonusové certifikáty lze tyto instrumenty a strukturované produkty obchodovat na burzách v Německu a lze je tedy běžně obchodovat přes většinu brokerských společností.

Pákové nástroje nabízí investorům možnost nadprůměrného zhodnocení právě díky pákovému efektu. V praxi to znamená, že pohyb kurzu podkladového aktiva o jedno procento znamená změnu hodnoty pákového nástroje o několikanásobek. Například strukturovaný instrument s pákou 1:5 změní svoji hodnotu pětkrát více než samotné podkladové aktivum. S těmito nástroji lze přitom sázet na růst hodnoty podkladového aktiva nebo na jeho pokles.

Z popisu těchto nástrojů je tedy zřejmé, že představují příležitost nadprůměrných zisků. Na druhou stranu však představují též značné riziko významných ztrát. Pokud se kurz podkladového aktiva vyvíjí opačně, než investor předpokládal, tak může dojít k významným ztrátám. V případě výše uvedeného příkladu pákového instrumentu na růst, který je "napákován" v poměru 1:5, by tedy pokles hodnoty podkladového aktiva o jedno procento znamenal pokles hodnoty tohoto instrumentu o pět procent. V případě dvouprocentního poklesu hodnoty podkladového aktiva by ztráta u takového pákového instrumentu dosáhla již deseti procent. Toto riziko je potřeba vždy mít na mysli. Pákové instrumenty nejsou vhodné pro každého. Obchodovat s nimi může jen investor s opravdu nízkou averzí k riziku.

Mezi pákové nástroje, které se obchodují na burzách, patří tzv. warranty, factor certifikáty a knock-out certifikáty. Lze obchodovat též další nástroje, například tzv. Discount-Calls a Puts, Mini-Futures, atd. Každý z těchto nástrojů má svoji specifickou charakteristiku a parametry, kterým je nejdříve potřeba porozumět. V následujících článcích se na některé typy podíváme detailněji.

Comments

Popular posts from this blog

The Warrant: A Wrapped Option (Warrant: zabalená opce)

One of the basic structured leveraged instruments, which are exchange traded, is a so-called warrant . Warrant is a type of security, which is in fact a wrapped option. For the purpose of reviewing the warrant and its functioning, it should fully help us to look at the fundaments of options and with them associated terminology and functionalities. A warrant, i.e. an option, provides the right to purchase or to sell a given amount of a defined underlying asset for a given price in a given period of time. The underlying asset can be bought or sold either any time during the life of such warrant (option), in such case we talk about a so-called American style , or at the maturity of the warrant (option), in such case we talk about the so-called European style . A warrant (option) with the right to buy an underlying asset is being bought with the expectation of a future growth of the price of the underlying asset. This type of warrant (option) is called “ Call ”. A warrant with the...

Modifikovaná durace

V jednom z minulých příspěvků na téma tržních úrokových sazeb bylo zmíněno základní pravidlo, které se týká cenotvorby dluhopisů: zvyšující se tržní úrokové sazby způsobují pokles cen dluhopisů a naopak. V návaznosti na pokles nebo růst cen dluhopisů adekvátně roste či klesá jejich výnos do splatnosti. Ceny některých dluhopisů však reagují na změny úrokových sazeb citlivěji než ceny dluhopisů jiných. Citlivost ceny dluhopisu na změnu úrokových sazeb udává právě modifikovaná durace, která je velmi sledovaným parametrem investory, správci aktiv, portfolio manažery a poradci. Dluhopisy s vysokou durací vykazují vyšší cenovou volatilitu než dluhopisy s durací nižší. Modifikovaná durace vyjadřuje citlivost ceny dluhopisu na tržní úrokové sazby, jinými slovy modifikovaná durace uvádí, o kolik procentních bodů se změní cena dluhopisu, když se tržní úrokové sazby změní o jeden procentní bod. V případě růstu tržních úrokových sazeb cena dluhopisu klesá a naopak. Vzorec pro výpočet ...

Bond Valuation: Part 1 (Ocenění dluhopisů: Část 1)

The recent article presented the concept of the yield to maturity as an universal indicator, which provides the real annual yield offered by a given bond. The universality of this indicator enables to compare various bonds between each other. The yield to maturity derives from the price, for which the given bond can be bought. If the price of the bond grows, its yield to maturity decreases and vice versa. Which factors influence the bond price, respectively its yield to maturity over time? First, it is the creditworthiness of the issuer , and second, it is the development of market interest rates . Market interest rates will be reviewed in the next article. Below we are going to look at the issuer’s creditworthiness. Creditworthiness of the Issuer The more is the issuer creditworthy the lower are his borrowing costs. Among the most reliable issuers are being considered states and their governments, and that is why their bonds are usually more expensive, respectively they offe...