The previous article was devoted to the topic of volatility from the
perspective of bonus certificates. It was mentioned that market volatility
almost critically influences their valuations and lives. After series of
articles on the topic of bonus certificates let us have a closer look on the
market volatility of the year 2015, which is slowly reaching to its end.
The first quarter of 2015 was for the equities markets rather positive. Though stock prices were falling in the very beginning of the year, they, however, recovered fast and returned on the growth path afterwards. The growth of stock prices was visible especially in Europe, which largely benefited from the March launched quantitative easing by the European Central Bank. This effect helped the European markets until mid of the second quarter. At that time markets went through “positive” volatility that was caused by the investors’ buying euphoria.
Grexit?
In May 2015 the situation in markets started to turn around. It is obvious on the graph of the European stock index EURO STOXX 50 that stock prices started to fall, and a partially increased volatility became obvious as well as at US stocks. The rationale behind the decreasing curve in that period was the Greek debt crisis and the eventual “Grexit”, i.e. eventually seeing Greece to leave the Eurozone. European markets found their bottom on July 7. For example, the index EURO STOXX 50 had written off approximately 14 % against the peak from April 13, when the index reached 3828 points. The turn away of the Greek collapse returned the index back to the levels above 3600 points.
China
The return of an extreme volatility, nevertheless, did not take long. In August China reported a slowdown of its economic growth, which caused a huge panic on the markets. Further “contribution” to the sell-off was provided as well by the uncertainty related to the Fed’s policy on increasing key interest rates. The panic peaked on August 24 and 25, when a huge sell-off in Asian markets continued as well in Europe and then in America. An often cited analyst of the technology of the sell-off of the American stocks has been Marko Kolanovic from the JPMorgan. He suggested that the crash was as well caused by a number of additional technical factors. One of these factors was, for example, the lack of sufficient market liquidity, which has been pretty common in the second half of August. Among further factors belong, for example, the high frequency trading systems, which usually shut down in case of extreme price anomalies, and thus contribute to worsening of the market liquidity. Kolanovic further stipulated that a portion of problems might as well rest in differences of various exchanges’ procedures, for example, different opening times and trading methods. Anyway, the stock index S&P 500 was falling by unprecedented 7 % in a certain moment after the opening on August 24. After August 25 markets started to calm down and recover again.
High volatility returned in one month time and peaked on September 24, when the markets crashed again. The reason was again caused by the news from China and the Greek election, where the voters, in fact, decided whether there would be any Grexit or not. Nervousness caused the European markets to fall even deeper, than in August.
European Central Bank
Volatility significantly increased as well after the long expected meeting of the European Central Bank on Thursday, December 3. Mr. Draghi of the ECB was systematically preparing markets on possible boost of the monthly volume of bought assets and on further decrease of key interest rates. After the meeting, disillusion arrived to markets, because the ECB decreased the interest rates further below zero to -0.3 %, but it has not, unexpectedly, increased the monthly volume of asset purchases. A significant market reaction followed and the European markets lost more than 3 % and Euro appreciated against the US dollar by 3.2 %.
What about next week?
The volatility towards the year end can be further expected as the next significant event, which is observed by the markets, is the Fed’s meeting on December 15 and 16. It is expected that at this meeting Fed decides to raise the interest rates for the first time in nine years. Again this is associated with nervousness from the markets’ reaction. A challenge for the markets might as well be on Friday, December 18, which is a day of expiration of many derivatives (options and futures contracts). The expiration day is usually as well associated with an increased volatility. The volatility might be even higher by the fact that the volume of expiring derivatives is higher than that in couple previous quarters. Together with the Fed’s meeting these days present a quite “explosive” mixture. At the end of the day, barriers of many bonus certificates did not stand the increased volatility that has seemed to be so typical for this year….
Czech Version / Česká verze
2015: Rok volatility
Minulý článek se věnoval tématu volatility z pohledu bonusových certifikátů a uvedl, že tržní volatilita téměř kriticky ovlivňuje jejich ocenění a život. Pojďme se tedy po sérii článků na téma bonusových certifikátů blíže podívat na tržní volatilitu roku 2015, který se pomalu blíží do svého závěru.
První kvartál roku 2015 byl pro akciové trhy vesměs pozitivní. V počátku roku ceny akcií sice padaly, avšak brzy se zotavily a ceny začaly opět růst. Růst cen akcií byl viditelný především v Evropě, která až do poloviny druhého kvartálu těžila především z kvantitativního uvolňování, které spustila Evropská centrální banka v březnu. Trh tou dobou vykazoval pozitivní volatilitu, která byla vyvolána nákupní euforií investorů.
Grexit?
Od května roku 2015 se však situace na trzích začala obracet. Na grafu evropského indexu EURO STOXX 50 je zřejmé, že ceny akcií začaly klesat a zvýšená volatilita začala být viditelná též u amerických akcií, když ne v takové míře jako u těch evropských. Důvodem klesající křivky v tomto období byly především zprávy o řecké dluhové krizi a o případném „Grexitu“, tedy případném řeckém opuštění eurozóny. Evropské trhy si našly své dno 7. července. Například již zmíněny EURO STOXX 50 v červenci odepisoval přibližně 14 % své hodnoty oproti maximu (3828 bodů), kterého dosahoval 13. dubna. Následné odvrácení krize index vrátilo zpět na úrovně přes 3600 bodů.
Čína
Návrat k extrémní volatilitě však netrval dlouho. V srpnu vyšly zprávy ohledně zpomalení ekonomického růstu v Číně, což rozpoutalo na trzích ohromnou paniku. Nejistota ohledně politiky amerického FEDu v souvislosti se zvyšováním úrokových sazeb též značně přispěla. Panika vyvrcholila 24. a 25. srpna, kdy se nejdříve rozpoutaly ohromné výprodeje na asijských trzích, které se následně přenesly do Evropy a do Ameriky. Často citovaným analytikem tohoto silného propadu je Marko Kolanovic z americké banky JPMorgan. Ohromný pokles trhů byl podle něj též způsoben kombinací dalších technických faktorů. Jedním z těchto faktorů je například nedostatek likvidity, který je na trzích obvyklý v druhé polovině srpna. Dalším faktorem mohly být tzv. vysokofrekvenční obchodní systémy, které se zpravidla vypnou v případě extrémních cenových anomálií a tím likviditu trhu ještě zhorší. Dále Kolanovic namítá, že problémem jsou též rozdíly v procedurách jednotlivých burz, například odlišné časy otevření a obchodní metody. Každopádně například index S&P 500 v určitém momentu oslaboval o 7 %, což je nevídané. Po tomto poklesu se trh opět stabilizoval.
Následující silný moment s vysokou volatilitou nastal za měsíc 24. září, kdy opět došlo k silnému poklesu trhů. Bylo to opět způsobeno panikou ze zpomalení v Číně a tématem se opět stalo Řecko, kde se konaly volby, které opět byly o tom, jestli se uskuteční Grexit, či nikoliv. Nervozita z těchto událostí poslala evropské trhy ještě o něco níže, než byly v srpnu.
Evropská centrální banka
Dalším významným momentem, kdy volatilita značně vzrostla, bylo dlouho očekávané zasedání Evropské centrální banky ve čtvrtek 3. prosince. Šéf Evropské centrální banky systematicky trhy připravoval na možné navýšení měsíčního objemu nakupovaných aktiv a na hlubší snížení klíčových úrokových sazeb. Po zasedání ECB však přišlo na trhy rozčarování, protože ECB sice snížila úrokovou sazbu na -0.3 %, ale nenavýšila měsíční nákupy aktiv, jak trhy očekávaly. Následovala prudká tržní reakce, kdy evropské trhy odevzdávaly více než 3 % a euro posílilo proti dolaru o 3.2 %.
Co přinese příští týden?
Zvýšenou tržní volatilitu lze očekávat i nadále. Příští významnou událostí, na kterou se trhy soustředí je zasedání amerického Fedu 15. a 16. prosince. Očekává se, že na tomto zasedání se Fed již rozhodne poprvé po devíti letech přistoupit alespoň ke kosmetickému zvýšení úrokových sazeb. S tím je opět spojená velká nervozita, jak trhy na tento krok zareagují. Pro trhy bude určitě též výzvou pátek 18. prosince, kdy dochází k expiraci mnoha derivátů (opcí a futures kontraktů). To je obvykle též spojeno se zvýšenou volatilitou. Volatilita může být o to vyšší, tím že objem končících derivátů je nejvyšší za několik posledních kvartálů. Pokud si tento fakt spojíme s o několik dní dříve konaným zasedáním Fedu, tak nám z toho vychází poměrně solidní „výbušná směs“. Koneckonců bariéry mnoha bonusových certifikátů neodolaly zvýšené tržní volatilitě, která je pro tento rok tak typická....
The first quarter of 2015 was for the equities markets rather positive. Though stock prices were falling in the very beginning of the year, they, however, recovered fast and returned on the growth path afterwards. The growth of stock prices was visible especially in Europe, which largely benefited from the March launched quantitative easing by the European Central Bank. This effect helped the European markets until mid of the second quarter. At that time markets went through “positive” volatility that was caused by the investors’ buying euphoria.
Grexit?
In May 2015 the situation in markets started to turn around. It is obvious on the graph of the European stock index EURO STOXX 50 that stock prices started to fall, and a partially increased volatility became obvious as well as at US stocks. The rationale behind the decreasing curve in that period was the Greek debt crisis and the eventual “Grexit”, i.e. eventually seeing Greece to leave the Eurozone. European markets found their bottom on July 7. For example, the index EURO STOXX 50 had written off approximately 14 % against the peak from April 13, when the index reached 3828 points. The turn away of the Greek collapse returned the index back to the levels above 3600 points.
China
The return of an extreme volatility, nevertheless, did not take long. In August China reported a slowdown of its economic growth, which caused a huge panic on the markets. Further “contribution” to the sell-off was provided as well by the uncertainty related to the Fed’s policy on increasing key interest rates. The panic peaked on August 24 and 25, when a huge sell-off in Asian markets continued as well in Europe and then in America. An often cited analyst of the technology of the sell-off of the American stocks has been Marko Kolanovic from the JPMorgan. He suggested that the crash was as well caused by a number of additional technical factors. One of these factors was, for example, the lack of sufficient market liquidity, which has been pretty common in the second half of August. Among further factors belong, for example, the high frequency trading systems, which usually shut down in case of extreme price anomalies, and thus contribute to worsening of the market liquidity. Kolanovic further stipulated that a portion of problems might as well rest in differences of various exchanges’ procedures, for example, different opening times and trading methods. Anyway, the stock index S&P 500 was falling by unprecedented 7 % in a certain moment after the opening on August 24. After August 25 markets started to calm down and recover again.
High volatility returned in one month time and peaked on September 24, when the markets crashed again. The reason was again caused by the news from China and the Greek election, where the voters, in fact, decided whether there would be any Grexit or not. Nervousness caused the European markets to fall even deeper, than in August.
European Central Bank
Volatility significantly increased as well after the long expected meeting of the European Central Bank on Thursday, December 3. Mr. Draghi of the ECB was systematically preparing markets on possible boost of the monthly volume of bought assets and on further decrease of key interest rates. After the meeting, disillusion arrived to markets, because the ECB decreased the interest rates further below zero to -0.3 %, but it has not, unexpectedly, increased the monthly volume of asset purchases. A significant market reaction followed and the European markets lost more than 3 % and Euro appreciated against the US dollar by 3.2 %.
What about next week?
The volatility towards the year end can be further expected as the next significant event, which is observed by the markets, is the Fed’s meeting on December 15 and 16. It is expected that at this meeting Fed decides to raise the interest rates for the first time in nine years. Again this is associated with nervousness from the markets’ reaction. A challenge for the markets might as well be on Friday, December 18, which is a day of expiration of many derivatives (options and futures contracts). The expiration day is usually as well associated with an increased volatility. The volatility might be even higher by the fact that the volume of expiring derivatives is higher than that in couple previous quarters. Together with the Fed’s meeting these days present a quite “explosive” mixture. At the end of the day, barriers of many bonus certificates did not stand the increased volatility that has seemed to be so typical for this year….
************
Czech Version / Česká verze
2015: Rok volatility
Minulý článek se věnoval tématu volatility z pohledu bonusových certifikátů a uvedl, že tržní volatilita téměř kriticky ovlivňuje jejich ocenění a život. Pojďme se tedy po sérii článků na téma bonusových certifikátů blíže podívat na tržní volatilitu roku 2015, který se pomalu blíží do svého závěru.
První kvartál roku 2015 byl pro akciové trhy vesměs pozitivní. V počátku roku ceny akcií sice padaly, avšak brzy se zotavily a ceny začaly opět růst. Růst cen akcií byl viditelný především v Evropě, která až do poloviny druhého kvartálu těžila především z kvantitativního uvolňování, které spustila Evropská centrální banka v březnu. Trh tou dobou vykazoval pozitivní volatilitu, která byla vyvolána nákupní euforií investorů.
Grexit?
Od května roku 2015 se však situace na trzích začala obracet. Na grafu evropského indexu EURO STOXX 50 je zřejmé, že ceny akcií začaly klesat a zvýšená volatilita začala být viditelná též u amerických akcií, když ne v takové míře jako u těch evropských. Důvodem klesající křivky v tomto období byly především zprávy o řecké dluhové krizi a o případném „Grexitu“, tedy případném řeckém opuštění eurozóny. Evropské trhy si našly své dno 7. července. Například již zmíněny EURO STOXX 50 v červenci odepisoval přibližně 14 % své hodnoty oproti maximu (3828 bodů), kterého dosahoval 13. dubna. Následné odvrácení krize index vrátilo zpět na úrovně přes 3600 bodů.
Čína
Návrat k extrémní volatilitě však netrval dlouho. V srpnu vyšly zprávy ohledně zpomalení ekonomického růstu v Číně, což rozpoutalo na trzích ohromnou paniku. Nejistota ohledně politiky amerického FEDu v souvislosti se zvyšováním úrokových sazeb též značně přispěla. Panika vyvrcholila 24. a 25. srpna, kdy se nejdříve rozpoutaly ohromné výprodeje na asijských trzích, které se následně přenesly do Evropy a do Ameriky. Často citovaným analytikem tohoto silného propadu je Marko Kolanovic z americké banky JPMorgan. Ohromný pokles trhů byl podle něj též způsoben kombinací dalších technických faktorů. Jedním z těchto faktorů je například nedostatek likvidity, který je na trzích obvyklý v druhé polovině srpna. Dalším faktorem mohly být tzv. vysokofrekvenční obchodní systémy, které se zpravidla vypnou v případě extrémních cenových anomálií a tím likviditu trhu ještě zhorší. Dále Kolanovic namítá, že problémem jsou též rozdíly v procedurách jednotlivých burz, například odlišné časy otevření a obchodní metody. Každopádně například index S&P 500 v určitém momentu oslaboval o 7 %, což je nevídané. Po tomto poklesu se trh opět stabilizoval.
Následující silný moment s vysokou volatilitou nastal za měsíc 24. září, kdy opět došlo k silnému poklesu trhů. Bylo to opět způsobeno panikou ze zpomalení v Číně a tématem se opět stalo Řecko, kde se konaly volby, které opět byly o tom, jestli se uskuteční Grexit, či nikoliv. Nervozita z těchto událostí poslala evropské trhy ještě o něco níže, než byly v srpnu.
Evropská centrální banka
Dalším významným momentem, kdy volatilita značně vzrostla, bylo dlouho očekávané zasedání Evropské centrální banky ve čtvrtek 3. prosince. Šéf Evropské centrální banky systematicky trhy připravoval na možné navýšení měsíčního objemu nakupovaných aktiv a na hlubší snížení klíčových úrokových sazeb. Po zasedání ECB však přišlo na trhy rozčarování, protože ECB sice snížila úrokovou sazbu na -0.3 %, ale nenavýšila měsíční nákupy aktiv, jak trhy očekávaly. Následovala prudká tržní reakce, kdy evropské trhy odevzdávaly více než 3 % a euro posílilo proti dolaru o 3.2 %.
Co přinese příští týden?
Zvýšenou tržní volatilitu lze očekávat i nadále. Příští významnou událostí, na kterou se trhy soustředí je zasedání amerického Fedu 15. a 16. prosince. Očekává se, že na tomto zasedání se Fed již rozhodne poprvé po devíti letech přistoupit alespoň ke kosmetickému zvýšení úrokových sazeb. S tím je opět spojená velká nervozita, jak trhy na tento krok zareagují. Pro trhy bude určitě též výzvou pátek 18. prosince, kdy dochází k expiraci mnoha derivátů (opcí a futures kontraktů). To je obvykle též spojeno se zvýšenou volatilitou. Volatilita může být o to vyšší, tím že objem končících derivátů je nejvyšší za několik posledních kvartálů. Pokud si tento fakt spojíme s o několik dní dříve konaným zasedáním Fedu, tak nám z toho vychází poměrně solidní „výbušná směs“. Koneckonců bariéry mnoha bonusových certifikátů neodolaly zvýšené tržní volatilitě, která je pro tento rok tak typická....
Comments
Post a Comment