Skip to main content

Trading with Certificates (Obchodování s certifikáty)

In the previous article the Exchange in Stuttgart (“the Boerse Stuttgart”) was introduced. It is definitely the most significant exchange in terms of trading certificates and structured products. Another very significant exchange for trading these instruments is in Frankfurt (“the Boerse Frankufurt”), and famous exchange is as well the SIX Structured Products Exchange AG (formerly known as Scoach Schweiz AG, among traders familiarly called “Scoach”), which is based in Switzerland. The mentioned exchanges offer certificates and structured products trading to all groups of investors, i.e. institutional investors, such as mutual and pension funds, insurance companies, banks, investment houses, etc., and private and retail investors.

For illustration only  (Source: Boerse 
Stuttgart, www.boerse-stuttgart.de)
Nevertheless, how to buy and sell certificates at exchanges? Seen from the perspective of a private investor, it is first essential to open up an account with any of the brokerage companies, for example, with an online broker that offers a web-based trading platform that is available on personal computers, tablet PCs, and/or smart phones. Alternatively it is possible to open up an account at a bank, which supports brokerage services. The brokerage company usually acts as a real-time intermediary, which offers an online access to the exchange through its trading platform. The online trading is generally considered to be fast and relatively cheap. Many brokerage companies as well offer the possibility to place trade orders via phone. It is, however, usually more expensive, but many investors can view this option as more comfortable. It is really up to each investor to decide which option of placing an order is more convenient. After the account opening it is, of course, necessary to fund the account with money that is intended to be traded. In most cases certificates are traded in the Euro currency.

Each exchange traded security is being assigned a unique identification code, so-called ISIN (the abbreviation means the International Security Identification Number). Besides of the ISIN each certificate is assigned as well the so-called WKN code. When talking about the identification of securities, for example, stocks traded at the exchanges in the USA do have assigned a unique ticker, which is basically an abbreviation of the name of the company. Worldwide, however, each security is recognized by an ISIN code. This applies as well to certificates and structured instruments. Under the ISIN code an investor can find the desired certificate to trade within the trading platform of an online broker. Afterwards, it is necessary to decide the number of pieces to buy or sell, and to decide whether to buy or sell for a set price limit, i.e. the maximum price in case of a purchase, or a minimum price in case of a sale, or to trade “at the market”, i.e. for the actual price for which the given instrument is being currently traded. The exchanges and the brokers usually offer as well the possibility to place so-called intelligent orders. They are usually placed along with buy orders, and they offer, for example, the automatic stop-loss, and/or the automated profit-taking. Intelligent orders are very convenient especially in cases when the investor can’t spend the whole day watching the price developments.

When looking at the exchanges and various portal websites, for example on the websites of the issuers of the structured instruments, it is obvious that each instrument is assigned the Bid and the Ask price (in German language the Bid corresponds to “Geld” and the Ask corresponds to “Brief”). The Bid price (i.e. Geld) is always lower and the market maker always buys the instrument for this price from an investor. Opposite is the Ask price, for which the market maker is selling the instrument to an investor. The difference between the Bid and Ask prices is called the spread. The spread represents the reward that the market maker gets for the continuous keeping of liquidity, i.e. the possibility to buy or sell the given instrument at any time within the trading hours. In majority of the trading platforms provided by the brokerage companies, the names of these price quotations can be adjusted so that the investors’ view is reflected. While searching for the appropriate certificate it is, however, necessary to visit websites of various exchanges and issuers, and that is why it is essential to understand the commonly used and published concept of price quotations.

In the next article we are going to focus on the price setting of various instruments and deriving trading differences.

************

Czech Version / Česká verze

Obchodování s certifikáty

V minulém článku byla představena burza ve Stuttgartu (Boerse Stuttgart), která je nejvýznamnější burzou pro obchodování certifikátů a strukturovaných produktů. Další významná burza pro obchod s těmito instrumenty je ve Frankfurtu (Börse Frankfurt) a známá je též burza SIX Structured Products Exchange AG (dříve známá jako Scoach Schweiz AG, v obchodnické hantýrce známá pod zkráceným názvem "Scoach"), která působí ve Švýcarsku. Uvedené burzy nabízí obchodování s certifikáty a strukturovanými produkty všem skupinám investorů. Tedy od těch institucionálních (fondy, pojišťovny, banky, investiční společnosti, atd.) až po privátní investory z řad fyzických osob.

Ilustrativní obrázek (zdroj: Boerse 
Stuttgart, www.boerse-stuttgart.de)
Jak tedy strukturované instrumenty na burzách kupovat a prodávat? Optikou privátního investora je nejprve potřeba otevřít účet u některého z obchodníků s cennými papíry, tedy například u některé makléřské firmy (většinou se jedná o tzv. online brokery, kteří nabízí internetové obchodní platformy dostupné na počítačích, tabletech nebo chytrých mobilních telefonech), nebo u některé z bank, které tento typ makléřských služeb podporují. Obchodník s cennými papíry zprostředkovává investorovi přístup na danou burzu v reálném čase. Jak bylo již zmíněno, většina obchodníků s cennými papíry poskytuje svým klientům - investorům elektronickou (internetovou) obchodní platformu, pomocí které mají možnost obchodovat na dané burze online v reálném čase. Obchodování online je rychlé a relativně levné. Mnoho těchto společností umožňuje investorům obchodovat cenné papíry též telefonicky. Je to sice o něco dražší, ale pro některé investory to může být pohodlnější. To je už na každém investorovi, aby si vybral toho pro sebe nejvhodnějšího obchodníka a způsob zadávání obchodních pokynů. Po otevření účtu je přirozeně potřeba účet nadotovat penězi, se kterými chce investor obchodovat. Ve valné většině případů se certifikáty obchodují v měně Euro.

Každý burzovně obchodovaný cenný papír má přidělen svůj unikátní identifikáční kód, tzv. ISIN. Certifikáty mají kromě ISINu přiřazen ještě tzv. WKN kód. Když jsme už u označování cenných papírů, tak například u akcií obchodovaných na amerických burzách se uvádí kromě ISINu ještě tzv. ticker, což je unikátní zkratka vytvořená zpravidla ze jména dané společnosti. Celosvětově však každý burzovně obchodovaný instrument má svůj ISIN včetně certifikátů a strukturovaných instrumentů. Pod ISINem lze nalézt certifikát, který investor požaduje koupit nebo prodat, v obchodní platformě obchodníka s cennými papíry. Poté už je třeba pouze určit počet kusů a určit si buď limitní cenu (tedy maximální cenu nákupu, nebo minimální cenu v případě prodeje), nebo koupit nebo prodat tzv. "za trh", tedy za aktuální cenu, za kterou se instrument momentálně na trhu obchoduje. Burzy a potažmo obchodníci zpravidla nabízí též možnost zadání tzv. inteligentních obchodních pokynů. Ty jsou zadávány obvykle společně s pokynem k nákupu a pomocí nich lze například automaticky omezit případnou vznikající ztrátu (tzv. stop-loss, tedy stop-ztráta), nebo naopak zrealizovat zisk automatickým prodejem (tzv. profit-taking, tedy něco jako "vezmi zisk"). Možnost nastavení inteligentních pokynů se hodí v případě, kdy člověk nechce nebo nemůže permanentně sledovat cenový vývoj.

Cenové kotace z pohledu burzy, tvůrce
trhu a z pohledu investora.
Na portálech burz a na různých dalších serverech (například webové servery vydavatelů strukturovaných instrumentů) jsou u každého instrumentu uvedeny vždy ceny nákup a prodej (v angličtině "bid" a "ask", v němčině "geld" a "brief"). Uváděná cena "nákup" (tedy bid potažmo geld) je vždy nižší a tvůrce trhu na dané burze za tuto cenu od investora instrument nakupuje (pro investora se tedy jedná o cenu, za kterou může reálně prodat) a naopak v případě ceny "prodej" (tedy ask potažmo brief) tvůrce trhu instrument prodává investorovi, pro investora se tedy jedná o cenu, za kterou může daný instrument na burze koupit. Rozdíl mezi cenou nákup a prodej se nazývá tzv. spread a tento rozdíl představuje odměnu pro tvůrce trhu za to, že pro daný instrument udržuje likviditu, tedy že investor může prakticky kdykoliv v čase instrument od tvůrce trhu koupit, nebo mu jej může prodat. Ve většině obchodních platforem jednotlivých obchodníků s cennými papíry mají tyto ceny (tzv. kotace) upravené pojmenování tak, aby reflektovalo pohled investora. Při hledání vhodného certifikátu je však potřeba navštěvovat stránky burz anebo různých vydavatelů a je tedy potřeba koncept označení kotací nákup a prodej správně vnímat.

V dalším článku se detailněji podíváme na vlastní cenotvorbu různých instrumentů a z toho plynoucí rozdílnost v jejich obchodování.

Comments

Popular posts from this blog

The Warrant: A Wrapped Option (Warrant: zabalená opce)

One of the basic structured leveraged instruments, which are exchange traded, is a so-called warrant . Warrant is a type of security, which is in fact a wrapped option. For the purpose of reviewing the warrant and its functioning, it should fully help us to look at the fundaments of options and with them associated terminology and functionalities. A warrant, i.e. an option, provides the right to purchase or to sell a given amount of a defined underlying asset for a given price in a given period of time. The underlying asset can be bought or sold either any time during the life of such warrant (option), in such case we talk about a so-called American style , or at the maturity of the warrant (option), in such case we talk about the so-called European style . A warrant (option) with the right to buy an underlying asset is being bought with the expectation of a future growth of the price of the underlying asset. This type of warrant (option) is called “ Call ”. A warrant with the...

Modifikovaná durace

V jednom z minulých příspěvků na téma tržních úrokových sazeb bylo zmíněno základní pravidlo, které se týká cenotvorby dluhopisů: zvyšující se tržní úrokové sazby způsobují pokles cen dluhopisů a naopak. V návaznosti na pokles nebo růst cen dluhopisů adekvátně roste či klesá jejich výnos do splatnosti. Ceny některých dluhopisů však reagují na změny úrokových sazeb citlivěji než ceny dluhopisů jiných. Citlivost ceny dluhopisu na změnu úrokových sazeb udává právě modifikovaná durace, která je velmi sledovaným parametrem investory, správci aktiv, portfolio manažery a poradci. Dluhopisy s vysokou durací vykazují vyšší cenovou volatilitu než dluhopisy s durací nižší. Modifikovaná durace vyjadřuje citlivost ceny dluhopisu na tržní úrokové sazby, jinými slovy modifikovaná durace uvádí, o kolik procentních bodů se změní cena dluhopisu, když se tržní úrokové sazby změní o jeden procentní bod. V případě růstu tržních úrokových sazeb cena dluhopisu klesá a naopak. Vzorec pro výpočet ...

Bond Valuation: Part 1 (Ocenění dluhopisů: Část 1)

The recent article presented the concept of the yield to maturity as an universal indicator, which provides the real annual yield offered by a given bond. The universality of this indicator enables to compare various bonds between each other. The yield to maturity derives from the price, for which the given bond can be bought. If the price of the bond grows, its yield to maturity decreases and vice versa. Which factors influence the bond price, respectively its yield to maturity over time? First, it is the creditworthiness of the issuer , and second, it is the development of market interest rates . Market interest rates will be reviewed in the next article. Below we are going to look at the issuer’s creditworthiness. Creditworthiness of the Issuer The more is the issuer creditworthy the lower are his borrowing costs. Among the most reliable issuers are being considered states and their governments, and that is why their bonds are usually more expensive, respectively they offe...